მთავარისიახლეებითბილისის ცენტრში ახალაშენებული ბინების ფასი 1%-ით, ძველი ბინების კი 14%-ით გაიზარდა
თბილისის ცენტრში ახალაშენებული ბინების ფასი 1%-ით, ძველი ბინების კი 14%-ით გაიზარდა
თბილისში საცხოვრებელი უძრავი ქონების ბაზარზე, 2024 წლის ოქტომბერში, მნიშვნელოვანი ცვლილებები აღინიშნა. როგორც Colliers Georgia-ის მიერ გამოქვეყნებული საცხოვრებელი უძრავი ქონების ბაზრის განახლებული მიმოხილვა გვთავაზობს, ახალაშენებული ბინების ფასი თბილისში მხოლოდ 1%-ით გაიზარდა, მაშინ როცა ძველი ბინების ფასები 14%-ით ავიდა.
2024 წლის ოქტომბერში თბილისში ახალაშენებული ბინების ფასებმა შედარებით მცირე ზრდა აჩვენა. კონკრეტულად, ქალაქის ცენტრში მათმა ფასმა მხოლოდ 1%-ით მოიმატა, ხოლო გარეუბნებში 11%-იანი ზრდა დაფიქსირდა. ფართო ცენტრში კი, ფასები პრაქტიკულად არ შეცვლილა და 1%-იანი კლება შეინიშნებოდა. ამასთანავე, ფასები თვეობით დაფიქსირებული ვარდნის ფონზე კვლავ 1,073 აშშ დოლარამდე დარჩა ერთ კვადრატულ მეტრზე.
გადახედვისას ძველი ბინების ფასებმა უფრო მნიშვნელოვანი ზრდა აჩვენა. კერძოდ, გარეუბნებში ფასებმა 9%-ით მოიმატა, ხოლო ქალაქის ცენტრში 14%-იანი ზრდა დაფიქსირდა. ეს მაჩვენებლები ასევე ხელს უწყობს საცხოვრებელი უძრავი ქონების ბაზრის ახალ ტენდენციებს, სადაც ძველი ბინების მიმართ ინტერესმა კიდევ უფრო მოიმატა.
2024 წლის ოქტომბერში თბილისში საცხოვრებელი ბინების ტრანზაქციების რაოდენობა გაიზარდა და 3,865 ერთეული შეადგინა, რაც წინა წლის ოქტომბერთან შედარებით 14%-იანი ზრდის მაჩვენებელია. აღნიშნულმა ზრდამ ბაზრის ზომა 22%-ით გაზარდა, რაც 274 მილიონ აშშ დოლარს შეადგენს.
Colliers Georgia-ს განცხადებით, 2024 წლის ოქტომბერში საცხოვრებელი უძრავი ქონების ბაზარზე აშკარად შეინიშნება ტენდენცია, სადაც ახალაშენებული ბინების ფასი შედარებით ნაკლები რისკის მატარებელია, ხოლო ძველი ბინების ბაზარზე ფასები მკვეთრად გაიზარდა, რაც ადასტურებს ძველი საცხოვრებელი ფართების მიმართ მზარდ ინტერესს. ამასთან, წინა პერიოდთან შედარებით, რეგიონული და ადგილობრივი მოთხოვნის შესაბამისად, ფასების ცვლილება სხვადასხვა ტიპის პროექტებში განსხვავებულია.