მთავარისიახლეებიდასავლეთიდან თბილისში ახალი გზის მშენებლობა და ლილოს შემოვლითი გზის პროექტი დაიწყება
დასავლეთიდან თბილისში ახალი გზის მშენებლობა და ლილოს შემოვლითი გზის პროექტი დაიწყება
2025 წლის ბიუჯეტის პროექტის განხილვის დროს ფინანსთა მინისტრმა ლაშა ხუციშვილმა განაცხადა, რომ დასავლეთიდან თბილისის შემოსასვლელად და გასასვლელად ახალი გზა აშენდება, რაც მნიშვნელოვნად გაუმჯობესებს დედაქალაქის საგზაო ინფრასტრუქტურას. გარდა ამისა, დაიწყება ლილოს შემოვლითი გზის მშენებლობაც.
2025 წლის ბიუჯეტში ინფრასტრუქტურის განვითარებისთვის გამოყოფილი იქნება 8 მილიარდ ლარამდე, მათ შორის საგზაო ინფრასტრუქტურაზე 1.4 მილიარდი ლარი იქნება დახარჯული. სპეციალური ყურადღება დაეთმობა ჩქაროსნული მაგისტრალების მშენებლობას, რაც 900 მილიონ ლარამდე თანხას მოიცავს.
მიუხედავად იმისა, რომ საგზაო ინფრასტრუქტურაზე დიდი ყურადღება იქნება გამახვილებული, სახელმწიფო ასევე გეგმავს მცირე და დიდი ინფრასტრუქტურული პროექტების განხორციელებას, მათ შორის:
– მუნიციპალური ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესებისთვის – 2.6 მილიარდი ლარი;
– წყალმომარაგებისა და წყალარინების სექტორის გაუმჯობესებისთვის – 500 მილიონ ლარი;
– საგანმანათლებლო ინფრასტრუქტურაზე – 1 მილიარდი ლარი;
– ტურისტული ინფრასტრუქტურისთვის – 150 მილიონი ლარი.
ამასთან, სპორტული ინფრასტრუქტურის განვითარებისთვის 200 მილიონი ლარია გამოყოფილი, მათ შორის, თბილისიში ახალი საფეხბურთო სტადიონის მშენებლობა იგეგმება.
აღნიშნული პროექტები მნიშვნელოვნად გააუმჯობესებს ქვეყნის ინფრასტრუქტურულ პოტენციალს და ხელს შეუწყობს თბილისის ტრანსპორტული სისტემის გაუმჯობესებას.