სტინგის კონცერტის ბილეთების ყალბი ვებ-გვერდის საშუალებით გაყიდვის ფაქტზე, თბილისში, საქართველოს პროკურატურამ ერთ პირს ბრალდება წარუდგინა, რაც მოქალაქეებისთვის მნიშვნელოვანი ფინანსური ზიანის მიყენებას უკავშირდება.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ ჩატარებული გამოძიების შედეგად, დადგინდა, რომ ბრალდებულმა 2024 წლის აგვისტოში შექმნა ყალბი „ფიშერული“ ვებ-გვერდი bsafest.online, რომელსაც სოციალურ ქსელ „ფეისბუქზე“ არეკლამებდა. აღნიშნული ვებ-გვერდი მომხმარებლებს სტინგის თბილისში გასამართი კონცერტის ბილეთების ყიდვის შესაძლებლობას სთავაზობდა, მაგრამ რეალურად თანხა გადარიცხავდა კრიპტო საფულესა და საბანკო ანგარიშებზე, რომელიც ბრალდებულს ეკუთვნოდა.
როგორც გამოძიებამ გამოავლინა, დაზარალებულებს მნიშვნელოვანი ფინანსური ზიანი მიადგათ. ბრალდებულს სისხლის სამართლის კოდექსის 286-ე პრიმა მუხლის მე-2 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით ბრალდება წარედგინა, რაც მოიცავს კომპიუტერული მონაცემების უნებართვო შეცვლასა და დაფარვას, რამაც მნიშვნელოვანი ფინანსური ზიანი გამოიწვია. ამ დანაშაულზე 5-დან 7 წლამდე თავისუფლების აღკვეთა შეიძლება განისაზღვროს.
პროკურატურა ითხოვს ბრალდებულისთვის აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის გამოყენებას. სისხლის სამართლის საქმეზე გამოძიება გრძელდება.