„ქართვლის დედა“ თავდაპირველად ხის ალეგორიული ქანდაკება იყო, რომელიც თბილისის 1500 წლისთავთან დაკავშირებით ქალაქის მთავარ ნაწილს დროებითდაამშვენებდა, თუმცა მოგვიანებით ეს გადაწყვეტილება შეიცვალა. ამის გამო ხის ფაქტურა 1963 წელს ალუმინით დაიფარა, რათა ქანდაკება არ დაზიანებულიყო. მოგვიანებით, 1997 წელს, ძველი ქანდაკება შეიცვალა ახალით, რომელიც ასევე ელგუჯა ამაშუკელის შემოქმედებაა.
ახალი ქანდაკება 20 მეტრის სიმაღლისაა და წარმოადგენს ქალს, რომელსაც აცვია ქართული ეროვნულ სამოსი. ერთი ხელით ღვინის თასი უჭირავს, მეორე ხელით კი ხმალი მტერთათვის. ეს ელემენტები ასახავს საქართველოს კულტურულ ღირებულებებს: ღვინო, როგორც სტუმართმოყვარეობის და სიყვარულის სიმბოლო და ხმალი, როგორც თავდაცვისა და სიმტკიცის გამოხატულება.
„ქართვლის დედა“ წარმოადგენს არა მხოლოდ ქალაქის, არამედ მთელ საქართველოს ეროვნული ხასიათისა და ძლიერი ტრადიციების სიმბოლოს. ამ შთამბეჭდავი მონუმენტის მიზანი იყო არა მარტო ეროვნული იდენტობის წარმოჩენა, არამედ ქალაქისათვის ღირებულების შექმნაც, რომელიც მოსახლეობას და ტურისტებს ყოველდღიურად შეახსენებს საქართველოს ისტორიულ გამძლეობას და სიძლიერეს.
„ქართვლის დედა“ მდებარეობს სოლოლაკის გორაზე, სადაც მონუმენტიდან იშლება ვრცელი ხედი თბილისის ბოტანიკურ ბაღზე. გარდა ამისა, ბოტანიკური ბაღის ტერიტორიაზე, მდინარე წავლკისწყალი იკვრება, სადაც სამი ისტორიული ხიდი გადადის. ეს ბუნებრივი და არქიტექტურული მახასიათებლები, შერწყმული ქანდაკებასთან, ვიზუალურად მდიდარ და დაუვიწყარ ხედს ქმნის.