არსებობს თქვენთვის პერიოდები, როცა იცით, რომ ამ დროს არ უნდა ხატოთ? – ვგულისხმობ ემოციურ მდგომარეობას…
– მაქვს პერიოდები, როცა ჩემ მიერ არჩეულ ფოტოებს ვერ ვხატავ, ამისთვის მჭირდება და თავს ვაძლევ კიდევაც უფლებას, დასვენებულზე ვიმუშავო და თან ვისიამოვნო, მაგრამ როცა საქმე შეკვეთებს ეხება და შეკვეთის ჩასაბარებლად დრო მაქვს განსაზღვრული, ამ დროს უკვე ჩემს განწყობებს და დაღლას ვბლოკავ და პირნათლად ვასრულებ მომხმარებლის შეკვეთას…
რა სახის გამოწვევებს შეხვედრიხართ პორტრეტზე მუშაობისას?…
– ვცდილობ, ყველა პორტრეტზე ახალ-ახალი ტექნიკა გამოვიყენო. თავიდან გამოცდილების და მასალების არქონის გამო ვერ ვაკეთებდი იმას, რასაც დღეს ვაკეთებ, უფრო მეტიც ვერც წარმოვიდგენდი, თუ ამ მასალებით შეიძლებოდა ხატვა, მაგრამ ახალი ტექნიკების შესწავლით და ახალი პროდუქტების გამოყენების არაერთი მცდელობით, საბოლოოდ მივდიოდი სასურველ შედეგამდე.
გიფიქრიათ ავტოპორტრეტის შექმნაზე?
–  რატომღაც ცუდი შეგრძნება მაქვს, როცა წარმოვიდგენ, რომ საკუთარი პორტრეტი უნდა დავხატო, ამიტომ ვფიქრობ, რომ არ დავხატავ საკუთარ თავს.
–  თუ გაქვთ საკუთარი პრინციპები, რომლის გამოც შეიძლება უარი უთხრათ დამკვეთს პორტრეტის შექმნაზე?
– შეკვეთის დროს ძალიან დიდი მნიშვნელობა აქვს ფოტოს და ბევრჯერ მითქვამს უარი დამკვეთისთვის. მაგალითად, ცუდი ხარისხის ფოტოს როცა მიგზავნიან. ძალიან მნიშვნელოვანია, კარგად ჩანდეს სახის თითოეული ნაკვთი, რომ ნახატზე ზუსტად შევქმნა ხასიათი.
–  გარდა ხატვისა, რითი ხართ დაკავებული? რა განიჭებთ მსგავს სიამოვნებას?
–  ჭადრაკით, რომელიც უზომოდ მიყვარს, ბოლო წლებია, თითქმის იგივე დროს ვუთმობ, რამდენსაც ხატვას. ასევე დაკავებული ვარ “workout”- ით და თითქმის იგივე სიამოვნებას ვიღებ ამით, როგორც ხატვისას.
–  როგორ ფიქრობთ ხატვა თანდაყოლილი ნიჭია თუ შესაძლებელია მისი დასწავლა?
– ვერ უარვყოფ, რომ ხატვას სჭირდება რაღაც დოზით ნიჭი, მაგრამ ძირითადი მნიშვნელობა აქვს მუშაობას და მის ხარისხს. უნდა ეცადო და შენი მთავარი მიზანი უნდა იყოს გაუმჯობესება ყოველი მომდევნო ნახატის, ამ შემთხვევაში აუცილებლად მიაღწევ სასურველ შედეგს.
READ  ხომ ხედავთ რომ არავის არაფერი არ აინტერესებს. მიხედეთ საკუთარ თავს, ახლობლებს და ოჯახის წევრებს
–  როგორც ვიცი, გყავთ მოსწავლეები, რომლებსაც ხატვას ასწავლით. რა შეგიძლიათ გვითხრათ მომავალი თაობების ნიჭიერებაზე? მათ მონდომებასა და დამოკიდებულებებზე?
– დიახ, მყავს ბევრი მოსწავლე, რომლებსაც ჰიპერრეალიზმში ვავარჯიშებ შავ-თეთრად ხატვაში, ნახშირით და ფანქრებით. ყოველი მათგანი განსაკუთრებულია და მათთან ყოფნის დროს ვრწმუნდები ქართველი ერის ნიჭიერებაში , სხვათაშორის რამოდენიმე ჩემი მოსწავლე უკვე ინდივიდუალურ შეკვეთებსაც იღებს…
რას ურჩევდით მშობლებს, რომლებმაც ახლახანს აღმოაჩინეს მათი შვილების ინტერესი ხატვის მიმართ, რა გზებით შეიძლება ხელი შეუწყონ მათ განვითარებას ამ კუთხით?
– მე ასე ვეტყოდი მათ: თუ თქვენი შვილი ჯერ ასაკით პატარაა, არ გირჩევთ პირდაპირ ჰიპერრეალიზმის მიმართულებით წასვლას, ბავშვს თავიდან აუცილებლად სჭირდება თავისუფლება, საკუთარი თავის გამოხატვა, რაც ვფიქრობ, რომ ჰიპერეალიზმის მიმდინარეობაში შედარებით იზღუდება. ერთ -ერთი მიზეზი ესაა, რომ 12 წლის ქვემოთ მოსწავლეებს არ ვიღებ. მიეცით მათ თავისუფლება. 12 წლის ზემოთ თავად იცის ბავშვმა, რამდენ დროს დაუთმობს ხატვას და რამდენად დიდ მნიშვნელობას მიანიჭებს მას, როგორც პროფესიას, ეს მაინც თავად ბავშვზეა დამოკიდებული და მის გადაწყვეტილებაზე.
მოგვიყევით იმ გზებზე, რომლითაც ცდილობთ ამ სფეროში თავის დამკვიდრებას და კიდევ უფრო მეტი წარმატების მიღწევას…
– პირველ რიგში მაქვს სოციალური ქსელები, სადაც ჩემს ნამუშევრებს ვაცნობ ხალხს. მომავალში ვაპირებ, რომ შევქმნა ჩემი გემოვნებით ნახატები ანუ ჩემივე გადაღებული ფოტოები ვაქციო ჰიპერრეალისტურ ნახატებად და ამ ემოციებით ვესაუბრო ადამიანებს.
თუ მიგიღიათ კომპლიმენტი, შეფასება თქვენს ნამუშევრებზე პროფესიონალი მხატვრების მხრიდან?