მთავარიბლოგი"ლექსი კედელზე" იყო შთაგონება - ქუჩებში, ფასადებზე გაგვეჩინა ქართული დამწერლობა" - ინტერვიუ...
“ლექსი კედელზე” იყო შთაგონება – ქუჩებში, ფასადებზე გაგვეჩინა ქართული დამწერლობა” – ინტერვიუ შალვა კამლაძესთან
გთავაზობთ ექსკლუზიურ ინტერვიუს შალვა კამლაძესთან, რომლის საქმიანობის მთავარი მოტივაცია საზოგადოებაში ქართული დამწერლობისა და ლიტერატურის პოპულარიზაციაა… ქართული სამსახოვანი დამწერლობის კალიგრაფია, პროექტი “ლექსი კედელზე”, პოეზია და ლიტერატურის სიყვარული – გაეცანით ინტერვიუს…
ინტერვიუდან ამონარიდი:
– გვიამბეთ “ლექსი კედელზეს” – შესახებ…
-რაც შეეხება, ლექსს კედელზე, ისევ და ისევ პრეისტორიით უნდა დავიწყო. როგორც ზევით ვახსენეთ, ჩვენ იუნესკოს მსოფლიო კულტურულ ძეგლთა ნუსხაში ვართ, როგორც სამსახოვანი დამწერლობა. ამის ცნობა და აღიარება, რა თქმა უნდა, თავად იუნესკომ გადაწყვიტა. მე, მაგალითად, როდესაც იუნესკოს შტაბ-ბინაში გახლდით, იქ  სხვადასხვა საკონფერენციო დარბაზში შევნიშნე წარწერები მსოფლიო ენებზე. მათ შორის: გამარჯობა, ნახვამდის, როგორ ბრძანდებით. თუმცა, სამწუხაროდ, იქ  ეს სიტყვები ქართულ ენაზე ვერ წავიკითხე. რასაკვირველია, გამიჩნდა პროტესტი, მაგრამ საფრანგეთში ამ პროტესტის გამოხატვას აზრი არ ჰქონდა. მე ეს პრობლემები ჩვენს ქვეყანაშიც დავინახე. სარეკლამო ბიზნესში, სხვადასხვა გასტრონომიის ქსელში ჩვენ წავაწყდებით ხოლმე ფაქტებს, როცა ქართულ ენაზე დაწერილს ხშირად ვერ შევხვდებით. ვფიქრობ, ეს ძალიან დიდი და უხეში დარღვევაა. ამასთანავე, ეს არის უპატივცემულობა, როდესაც ქვეყანას გააჩნია საკუთარი დამწერლობა, კონკრეტული ბიზნესის წარმომადგენლები არ ითვალისწინებენ, პატივს არ სცემენ და არ თვლიან საჭიროდ, ქართულ ენაზე იყოს წარწერა. და, დიახ, სწორედ ეს ლექსი კედელზე იყო შთაგონება, რომ სხვადასხვა ქუჩაში ფასადებზე უნდა გაგვეჩინა ქართული დამწერლობა და, ამასთან ერთად, ამ ყველაფერს უნდა ჰქონოდა რაღაც ესთეტიკური მხარეც და თან იდეურადაც საინტერესო უნდა ყოფილიყო. ქართული კალიგრაფიით ჩვენ დავიწყეთ პროექტი „ლექსი კედელზე“ , რაც ქართული დამწერლობისა და კალიგრაფიის პოპულარიზაციას ემსახურება. ქუჩაში გამვლელებს კი ესთეტიკურ სიამოვნებას ანიჭებს.