მთავარიისტორია/უბნებინარიყალა — ისტორიული ციხესიმაგრე თბილისში
ნარიყალა — ისტორიული ციხესიმაგრე თბილისში
ნარიყალა— ციხესიმაგრე, რომელიც თბილისიდან რამდენიმე წუთის დაშორებით მდებარეობს, ერთ-ერთი ყველაზე უნიკალური და ისტორიული ძეგლია საქართველოს დედაქალაქში. ციხე-სიმაგრე IV-VI საუკუნეებში შეიქმნა და დღემდე ინარჩუნებს თავის ისტორიულ მნიშვნელობას. ნარიყალა არ არის მხოლოდ ქალაქის ერთ-ერთი მთავარი სავიზიტო ბარათი, არამედ მის ირგვლივ ჩაძირული და შთამბეჭდავი ისტორიები ემყარება საქართველოს ძველ და ახალ კულტურებს.
ნარიყალაზე ადვილად შეგიძლიათ მისვლა, როგორც საბაგიროთი, ისე ფეხით. საბაგირო ნარიყალას მთაზე ასვლის ერთ-ერთი ყველაზე პოპულარული და სწრაფი მეთოდია. გზაში შეგიძლიათ დატკბეთ ულამაზესი ხედებით, რომლებიც თბილისსა და მტკვრის ხეობას გადაჰყურებს. ხოლო თუ ფეხით მიდიხართ, შეგიძლიათ მოიაროთ თბილისის ისტორიული უბნები, მაგალითად, „ხორეულთან“ და „მთაწმინდას“ მახლობლად.
ნარიყალას ციხე-სიმაგრე ქალაქის ცენტრიდან ჩაჭრილი მთის გორაზე მდებარეობს. თავისი გეოგრაფიული განლაგების წყალობით, ციხე-სიმაგრე 70 მეტრამდე სიმაღლეზე მაღლდება, რაც მას კიდევ უფრო შთამბეჭდავს ხდის და საშუალებას აძლევს, დაინახოს მთელი ქალაქი. ციხის კედლები ადრეულ პერიოდში გამოიყენებოდა როგორც ადმინისტრაციული ცენტრი. ციხეს აქვს მრავალფეროვანი კონსტრუქცია, რომელიც წარმოუდგენელი ძალით შესანიშნავი თავდაცვითი ფუნქციების გატარებას უწყობდა ხელს.
ნარიყალა მრავალი ისტორიული პერიოდის განმავლობაში იყო საქართველოს ერთ-ერთი მთავარი სამხედრო და ადმინისტრაციული ცენტრი. ციხის პირველადი სახე სავარაუდოდ, რომაულ პერიოდში შექმნილა, თუმცა შემდგომ წლებში ის სხვადასხვა დინასტიების გავლენით განვითარდა და გაფართოვდა. სხვადასხვა არქეოლოგიური აღმოჩენების მიხედვით, ციხე-სიმაგრის კედლები და ძველი კონსტრუქციები ლეგენდარული ხანის უნიკალური ნიმუშია.
ნარიყალა ერთ-ერთი მთავარი ტურისტული ღირსშესანიშნაობაა თბილისში. გარდა ისტორიული მნიშვნელობისა, ეს ადგილი განსაკუთრებით პოპულარულია ტურისტებისთვის მისი შესანიშნავი ხედებით. აქედან თბილისი არაჩვეულებრივად იშლება, ხოლო მტკვარი და მთაწმინდა კიდევ უფრო აუმჯობესებენ განლაგების უნიკალურობას.
ნარიყალა – ციხე-სიმაგრე, რომელიც თბილისის ისტორიისა და კულტურის მნიშვნელოვან ნაწილს წარმოადგენს. მისი ისტორიული, არქიტექტურული და ბუნებრივი მნიშვნელობა ურყევი რჩება, რაც მას ერთ-ერთი ყველაზე საყვარელი ადგილად გახდის საქართველოს დედაქალაქში.