მთავარიბლოგიsheniinterieri.ge მხატვარ ვანო აბულაძის გამოფენას ეწვია და გიზიარებთ წარუშლელ შთაბეჭდილებას
sheniinterieri.ge მხატვარ ვანო აბულაძის გამოფენას ეწვია და გიზიარებთ წარუშლელ შთაბეჭდილებას
Sheniinterieri.ge ესტუმრა მხატვარ ვანო აბულაძის გამოფენას, რომელიც 14 მარტს „პულმანში“ გაიმართა… გამოფენაზე თავად მხატვარს გავესაუბრეთ და გთავაზობთ ექსკლუზიურ ინტერვიუს:
– ბატონო ვანო, მადლობას გიხდით მოწვევისთვის…   რამდენი ხანია, ხელოვნების სფეროში მოღვაწეობთ?
– ხელოვნების სფეროში 65 წელია, ვსაქმიანობ. რაც თავი მახსოს, ბავშვობიდან გამუდმებით ვხატავ, ხოლო, რაც არ მახსოვს, ჩემი მშობლები მახსენებენ, როგორ ვხატავდი ერთი -ორი წლის ასაკში.
რა გახდა თქვენი მთავარი მოტივაცია და შთაგონების წყარო, რომ დაგეწყოთ ხატვა?
– როგორ გითხრათ, ღმერთი ადამიანს რაღაც განსაკუთრებულით აჯილდოებს და ჩემს შემთხვევაში ეს ხატვის ნიჭი აღმოჩნდა. სკოლაში სწავლით დიდად არ გამოვირჩეოდი, ცუდი მოსწავლეც არ გახლდით, მაგრამ არც ბრწყინვალე ვყოფილვარ. უფრო ხელოვნებისაკენ მიმიწევდა გული. საქმეს როდესაც ხელს მოკიდებ, თუ ბოლომდე არ მიიყვანე, აზრი არ აქვს. ამიტომ მთელი ყურადღებით, მონდომებით, შრომითა და გარჯით გადავერთე მხატვრობაში.
სხვა პროფესიაზე არასოდეს გიფიქრიათ?
-კი, იყო ექმობა, მასწავლებლობა, ინჟინრობა, მაგრამ, საბოლოოდ, 16  წლის ასაკში უკვე გადავწყვიტე, რომ ამ პროფესიისთვის არ უნდა მეღალატა და ბოლომდე უნდა მებრძოლა. მე ახლაც ვიბრძვი, ჯერ კიდევ არ ვთვლი საკუთარ  თავს შემდგარ მხატვრად. რაც უფრო სიღრმეში შევდივარ ამ პროფესიაში, მით მეტად ვრწმუნდები იმაში, რომ ჯერ კიდევ შორს ვარ, თითქოს უფრო და უფრო ვშორდები
ამ გამოფენისთვის, რასაც თქვენ ხედავთ დღეს, ჩემი მაქსიმუმი გავიღე… თავი არ დავიზოგე და ამაზე მეტი ვერ შევძელი. იმედი მაქვს, მომავალში შევძლებ იმას, რაც აქ ვერ შევძელი.
ძირითადად რა თემატიკის ნამუშევრებს ქმნით და რომელია თქვენთვის გამორჩეული?
– 5 წლის წინ მქონდა გამოფენა, თემატიკით „ფერიცვალება“, 12 საღვთო დღესასწაული იყო წარმოდგენილი. 9-10 წლის წინ მქონდა კიდევ ორი გამოფენა,