თბილისის მერიის არქიტექტურის სამსახური დედაქალაქის შემოსასვლელი და გასასვლელი აბრების განახლების მიზნით კონკურსს აცხადებს. ამის შესახებ თბილისის მერმა მუნიციპალიტეტის მთავრობის სხდომაზე განაცხადა. კახა კალაძის თქმით, ეს გადაწყვეტილება საჭიროა, რადგან ამჟამად არსებული აბრები მოძველებულია და არ შეესაბამება ქალაქის თანამედროვე სახეს.
მერმა არქიტექტურის სამსახურის ხელმძღვანელს დაავალა, რომ დაიწყონ პროცედურები საკონკურსო წინადადებების მისაღებად. კალაძე აღნიშნავს, რომ თბილისის შემოსასვლელი და გასასვლელი აბრები უნდა იყოს თანამედროვე, მოწესრიგებული და ვიზუალურად მიმზიდველი, რაც დედაქალაქის ვიზუალურ კულტურას გააუმჯობესებს.
„თბილისის შემოსასვლელსა და გასასვლელში არსებული აბრები დიდი ხანია მოძველებულია, რაც ლამაზი ნამდვილად არაა. დედაქალაქის საზღვრების აღმნიშვნელი აბრები უნდა იყოს თანამედროვე და განახლებული. ამიტომ, მათ შესაცვლელად, უახლოეს მომავალში ვაპირებთ, გამოვაცხადოთ შესაბამისი კონკურსი. მასში მონაწილეობა სხვადასხვა დაინტერესებულ პირს შეეძლება.
მინდა, დავავალო არქიტექტურის სამსახურის ხელმძღვანელს, დაიწყეთ შესაბამისი დოკუმენტების მომზადება, პირობები ჩამოაყალიბეთ და როდესაც უკვე მზად იქნებით, საზოგადოებას წარუდგინეთ კონკურსის წესები. ყველა დაინტერესებულ პირს შეეძლება, მიიღოს მონაწილეობა“, – აღნიშნა კახა კალაძემ.